Svi jedva čekamo da izađemo napolje, upijamo sunčeve zrake, večeramo na otvorenom i uživamo u hladnom piću na terasi kada je toplo vreme. Pa... sve dok ne vidimo prljavštinu koja se nakupila na baštenskom nameštaju tokom zime.
Ali umesto da odustanete i vratite se unutra, pogledajte najučinkovitije načine za čišćenje spoljnog nameštaja. Bićete spremni za opuštanje za tili čas.
Uzmite duvač lišća ili usisivač
Prvi korak je da uklonite gornji sloj labave prašine, prljavštine i paučine. Premestite nameštaj na mesto gde možete da ga obiđete sa svih strana i uzmem duvač lišća. Samo pazite da ne duvate prljavštinu sa jednog komada nameštaja na drugi! Za tapacirani, prućni ili tkanim nameštaj, koristite nastavak na usisivaču kako biste usisali prašinu i prljavštinu. Nemate duvač lišća ili usisivač? Koristite metlu.
Iskoristite snagu vodnog pritiska
Možda će vas primamiti da koristite visokotlačni perač da uklonite zimsku prljavštinu sa baštenskog nameštaja, ali odolite toj želji osim ako niste stručnjak za izbor pravih nastavaka.
Shutterstock
Visokotlačni perač je često prejak i može oštetiti staklene, ofarbane ili prućne površine. Ali baštensko crevo sa podesivim nastavkom za prskanje savršeno je za pranje zemlje, mešanje sredstava za čišćenje i završno ispiranje.
Dozvolite sredstvima za čišćenje da odrade svoj posao
Bilo da koristite komercijalno sredstvo ili domaću mešavinu, dajte mu vremena da deluje. Drugim rečima, nanesite sredstvo i ostavite da stoji najmanje 10 minuta kako bi se prljavština počela razgrađivati i omekšala. Zašto trljati više nego što je potrebno?

Shutterstock
Domaća sredstva za čišćenje za različite vrste baštenskog nameštaja:
Drvo
Pomešajte kašičicu deterdženta za drvo na bazi ulja sa oko 3,8 l tople vode. Nanesite mekom četkom od najlona i istrljajte. Dobro isperite i osušite mikrovlaknastom krpom. Ako imate fleke od buđi, rastvorite pola šolje praškastog kiseoničkog izbeljivača u jednom galonu vruće vode. Nanesite na mesta sa buđi i ostavite da deluje najmanje 15 minuta. Isperite, istrljajte i osušite.
Plastika
Pomešajte 1/4 šolje tečnog deterdženta za sudove, 1/2 šolje sode bikarbone i jedan galon tople vode. Dobro promešajte i nanesite mekom najlonskom četkom. Plastični i smolasti nameštaj se lako grebu, ali soda bikarbona je dovoljno blaga da lagano ukloni prljavštinu. Dobro isperite nakon čišćenja. Ako je plastika zaprljana ili ima buđ, ponovite čišćenje kiseoničkim izbeljivačem i toplom vodom.
Shutterstock
Nakon čišćenja, nanesite tanak sloj voska za automobile na plastični nameštaj da duže izgleda lepo. Koristite suvu, meku krpu za nanošenje, pa potom polirajte drugom suvom krpom. Vosak pomaže da se prljavština i mrlje lakše skidaju.
Aluminijum
Čistite aluminijumski nameštaj (bilo farban ili nefarban) rastvorom tople vode i tečnog deterdženta za sudove. Dobro isperite i osušite da biste sprečili pojavu mrlja. Da biste održali sjaj, nanesite pastasti vosak za automobile i polirajte.
Gvožđe
Isperite prašinu i prljavštinu toplom, sapunicom vodom. Dobro isperite i odmah osušite. Ako ima rđe, koristite destilovani beli sirćet da je uklonite pre nanošenja novog sloja boje.
Natopite staru krpu ili sunđer sirćetom.
Shutterstock/A. Zhuravleva
Stavite na rđu i ostavite oko 30 minuta. Možete prekriti krpu plastičnom kesom da sirće ne ispari.
Istrljajte tretirano mesto mekanom četkom i dobro isperite.
Osušite nameštaj mikrovlaknastom krpom.
Nameštaj od pruća
Prućni ili tkan nameštaj je obično napravljen od ratana, pruća ili presovanog papira. Međutim, plastika se često koristi da bi se dobio izgled pruća, jer je izdržljivija na otvorenom i lakša za čišćenje.
Shutterstock
Bilo koji tkan nameštaj možete čistiti rastvorom tečnog deterdženta i tople vode. Koristite meku četku da dođete do svih uglova, isperite i sušite na vazduhu, izvan direktne sunčeve svetlosti.
Staklo
Čistite staklene stolove na otvorenom kao i unutrašnje staklo, koristeći komercijalni sredstvo za čišćenje stakla ili rastvor 50:50 vode i destilovanog belog sirćeta. Pre toga uklonite labavu prljavštinu da je ne biste razmazali.
Jastuci
Olakšajte sebi i proverite da li jastuci imaju navlake koje se mogu skinuti i prati u mašini. Ako ne, raširite veliku ceradu na travi i pripremite se za čišćenje.
Usisajte ili oduvajte prašinu i zemlju.
Pretretirajte vidljive mrlje sredstvom za uklanjanje mrlja na bazi enzima.
Shutterstock
Pomešajte 1/4 šolje tečnog deterdženta za sudove u 1,5 litara tople vode u velikom plastičnom lavoru.
Umočite meku četku u rastvor i nežno ribajte tkaninu, počevši od vrha jastuka. Često ispirajte četku. Ako voda postane prljava pre nego što završite, napravite novu.
Isperite jastuke crevom sa prskalicom, isperite obe strane i postavite ih uspravno da se suše na vazduhu, savetuje Real Simple.
Bonus video:
Možda vas zanima…
