Jedna od najlepših biljaka za uređenje vrtova je oleander i zato je popularan izbor. Međutim, mnogi ljudi nisu svesni koliko je ova biljka otrovna. Oleander je vrlo dekorativan, ali iza njegove raskošne lepote krije ozbiljnu opasnost. Naime, ovaj zimzeleni grm sa prelepim, zvezdastim cvetovima koji cvetaju skoro celu godinu, izrazito je otrovan.
Zašto je opasan?
Nikako se ne preporučuje sadnja oleandra u blizini dece ili kućnih ljubimaca. Takođe, prilikom sadnje i održavanja, obavezno je nositi zaštitne rukavice i odgovarajuću odeću, jer sok ove biljke može izazvati iritacije na koži.

Shutterstock
Oleander je veoma otrovna biljka – svi delovi biljke, uključujući lišće, cvetove, stabljike i koren, sadrže kardiotonične glikozide. Ovi spojevi mogu izazvati ozbiljne poremećaje u srčanom ritmu, slično lekovima koji se koriste za lečenje srčanih bolesti, ali u nekontrolisanim količinama mogu biti fatalni.
Opasnost ne dolazi samo od gutanja biljke – čak i kontakt sa kožom može izazvati iritacije, a udisanje dima pri spaljivanju oleandera može dovesti do trovanja, jer toksini prelaze u vazduh. Posebno je opasan za decu – jedan progutani list može biti smrtonosan. Trovanje se može razviti brzo, od 30 minuta do nekoliko sati, i zahteva hitnu medicinsku intervenciju.
Održavanje oleandera
Kada je reč o održavanju, oleandera nije previše zahtevno. U idealnim uslovima, ova biljka ne zahteva dodatnu prihranu. Ako biljka sporo raste, ima blede listove ili retko cveta, može se dodati univerzalno đubrivo u proleće i ranu jesen. Biljke u posudama treba prihranjivati svakih četiri do šest nedelja.
Shutterstock
Oleander treba redovno zalivati, ali važno je da se zemlja između zalivanja osuši. Prekomerno zalivanje može izazvati truljenje. Veći posao čeka vas u jesen, kada je potrebno orezivanje oleandra – uklonite osušene cvetove kako bi podstakli novo cvetanje, kao i mrtve i bolesne grane. Biljku treba oblikovati po potrebi.
Za pomlađivanje starijih grmova, trećinu najdebljih grana treba odseći do tla, a ostatak skratiti za četvrtinu. Ovaj postupak se može ponoviti i naredne godine. Prilikom orezivanja, obavezno nosite rukavice i operite ruke nakon rada, jer sok biljke može izazvati iritacije na koži.
Video:
Možda vas zanima…
