Smrtno se plaše: Ovo je najveći strah dece, a evo kako možete da im pomognete da ga prevaziđu

Ana Klikovac Vesti 02.07.2025 20:29 0

Važno je da deca znaju da...

dečak

Shutterstock

Vreme nam se, neupitno, menja, a oluje su sve opasnije i žešće. Nije uopšte retkost da se neko dete boji grmljavine i oluje kao takve. Evo kako pomoći onima koji se plaše.

Nema sumnje da nam se vreme menja i da su oluje sve žešće, neočekivane, iznenadne, zastrašujuće. Nije retkost pronaći i odrasle osobe kojima nije baš prijatno u takvim situacijama, pa se čak neće ustručavati da kažu da se – plaše oluja, a posebno grmljavine. Istina je, za mnogo dece, ali i odraslih, grmljavinske oluje mogu biti izvor velike teskobe i straha.

Zvuk jakih udara groma, bljeskovi munja i sirene za uzbunu mogu izazvati nelagodnost, suze, pa čak i fizičke simptome poput bola u stomaku ili ubrzanog disanja.

dete plače

Shutterstock

 

Psiholozi iz ustanove Sanford Health ističu da je ključ za smanjenje dečje anksioznosti – imati unapred osmišljen plan za ovakve situacije, prenosi Valley News.

Planirajte unapred – „sigurno mesto“

„Ako čujemo sirene, znamo gde je naše sigurno mesto u kući gde ćemo otići da bismo se zaštitili“, objašnjava dr Kejtlin Majklson, psihološkinja iz Sanford Healtha. Dodaje da deci može pomoći i podsećanje na pozitivne primere – osobe koje su se na vreme sklonile i ostale na sigurnom. To im može pružiti dodatnu sigurnost i osećaj kontrole.

Prilagodite razgovor detetovom uzrastu

Način na koji razgovarate sa decom o olujama zavisi od njihovog uzrasta i razvojne faze.

„Budite što transparentniji sa decom, ali na način koji je primeren njihovom uzrastu“, kaže dr Majklson.

dete

Shutterstock

 

Za mlađu decu (2-3 godine) to može zvučati ovako: „Da, napolju je velika oluja i biće grmljavine, ali zato smo sada u ovoj prostoriji jer smo ovde zaštićeni od jakog vetra.“

Sa starijom decom (12-13 godina), možete biti otvoreniji i objasniti više o samoj vremenskoj prognozi, udaljenosti oluje i razlozima zašto se sklanjamo.

I ekrani i igračke mogu pomoći

Iako se roditelji često trude da ograniče vreme pred ekranom, u ovakvim situacijama gledanje crtaća, igranje igrica ili gledanje omiljenih video-snimaka može biti dobra distrakcija.

dete

Shutterstock

 

„Ovo je definitivno trenutak kada je ekran sasvim prihvatljiv“, kaže dr . „Možete čak imati i posebne igračke u svom 'kompletu za oluje' koje će deci pomoći da se zabave i smanje napetost dok traje nevreme.“

Male rutine za osećaj sigurnosti

Pored ekrana i igračaka, možete zajedno sa decom osmisliti i neku vašu rutinu za 'vreme oluje' – na primer, možete zajedno čitati omiljenu slikovnicu, slušati muziku ili čak organizovati 'piknik' na sigurnom mestu u kući. Važno je da deca znaju da ih slušate, da ste uz njih i da im pružate osećaj sigurnosti – i fizički i emotivno. 

 

Bonus video:

 

@najzena.rs Ja se zovem Ivana, a tata me zove zlato, njen lik ostaće zauvek upamćen 🥰 #najzena #zena #najzenasrbije #zdravkocolic #fyp #foryou #foryoupage #fyf ♬ original sound - Najzena.rs

 

 

Komentari (0)
Loading
OSZAR »